O skórach na tapicerce, odzieży czy meblach

szwowe, pasowe, boksy, welury, nubuki, waterproof, szewro, juchty, podszewkowe, glacé, nappa, zamszowe, odzieżowe, potnikowe). Skóry galanteryjne wykorzystuje się do produkcji teczek, pasków itp., skóry kaletnicze (skóry safianowe

O skórach na tapicerce, odzieży czy meblach

Wikipedia o skórach wyprawionych

Skóry garbarskie po wyprawieniu mogą służyć jako materiał na cholewki, spody, podszewki butów, rękawiczki (skóry podeszwowe, waszowe, podpodeszwowe, pasowe, boksy, welury, nubuki, waterproof, szewro, juchty, podszewkowe, glacé, nappa, zamszowe, odzieżowe, potnikowe). Skóry galanteryjne wykorzystuje się do produkcji teczek, pasków itp., skóry kaletnicze (skóry safianowe) na portmonetki, torebki, skóry rymarskie (skóry blankowe, waszetowe) na uprzęże i inne materiały wyposażenia np. wojskowego. Istnieją także odmiany takie jak skóry tapicerskie, skóry introligatorskie (oprawy książek, manuskrypty), skóry ortopedyczne (protezy, bandaże), skóry techniczne (na pasy pędne, trokowe, uszczelkowe, gazomierzowe, na odzież ochronną), skóry na bębny i na przyrządy sportowe.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skóra_(surowiec)


Naprawa tapicerki skórzanej

Skóra na meblach może ulegać zniszczeniom, nawet jeżeli o nią dbamy, a co za tym idzie traci swój ładny wygląd. Tapicerka skórzana jest uznawana za trwałą i ponadczasową, ale źle traktowana (np. przez pazury zwierząt domowych) może ulec trwałemu i drogiemu do usunięcia uszkodzeniu.

Wtedy nie pozostaje nic innego jak wezwać speca od renowacji takich tapicerek i mieć nadzieję, ze jego zabiegi pomogą. Najczęściej takie usługi są dość drogie, ale porównując je do ceny nowej tapicerki to już nie wychodzi tak drogo. Skórę odnawia się przy pomocy profesjonalnych środków do tego przeznaczonych, ale ich użycie nie jest takie proste i nawet jeżeli będziemy w posiadaniu takowych to pewnie nie odnowimy skóry tak jak profesjonalista. Więc warto zostawić to w jego rękach.


Z Wikipedii: jak wyprawić skórę

Wyprawianie skóry ? proces polegający na obróbce skóry zwierzęcej, który w ogólności składa się z trzech etapów: etapu przygotowawczego, garbowania i kondycjonowania. Wszystkie prawdziwe skóry przechodzą te trzy etapy składowe. Jednakże, w zależności od rodzaju skóry, mogą być dodane także dodatkowe operacje.

Proces ten może objąć więc ogółem kilka etapów:

solenie lub suszenie skóry zaraz po zdjęciu z martwego zwierzęcia;
nawilżenie skóry poprzez moczenie w wodzie w celu przywrócenia jej elastyczności;
zmiękczenie włosa i górnej warstwy skóry poprzez zanurzenie skóry w roztworze wody, wapna i siarczku sodu;
oczyszczenie skóry z resztek tłuszczu zwierzęcia;
garbowanie;
umycie skóry i nasączenie jej substancjami oleistymi w celu zmiękczenia;
impregnacja za pomocą olejków, tłuszczu i wosku.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wyprawianie_skóry