Stosowanie suplementów w sporcie

upełnia starty glikogenu mięśniowego. Niedostateczne uzupełnienie diety aminokwasami czy węglowodanami może w krótkim czasie doprowadzić do katabolizmu mięśni, co prowadzi do zaniku masy mięśniowej. Ogólnie przyjętą zasadą jest

Stosowanie suplementów w sporcie

Suplementy po treningu. Cytat z Wikipedii

Po wysiłku należy przyjmować węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym (węglowodany szybko przyswajalne - cukry proste). Ich stosowanie uzupełnia starty glikogenu mięśniowego. Niedostateczne uzupełnienie diety aminokwasami czy węglowodanami może w krótkim czasie doprowadzić do katabolizmu mięśni, co prowadzi do zaniku masy mięśniowej.

Ogólnie przyjętą zasadą jest, że bezpośrednio po treningu przyjąć należy odpowiednio dużą dawkę węglowodanów (od 50g do nawet 150g), szybko wchłanialnego białka w postaci izolatu lub hydrolizatu białka serwatkowego (od 25g do 45g) oraz kreatynę (od 5g do 10g). Osoby ćwiczące wyjątkowo ciężko powinny także przyjmować porcję aminokwasów rozgałęzionych BCAA lub glutaminy.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Suplement_(kulturystyka)


Odżywki dla sportowców

Odżywki dla sportowców możemy podzielić na trzy grupy odżywek ze względu na czas ich stosowania. Pierwszą grupą są odżywki z których korzysta się przed treningiem, przedtreningówki najczęściej zawierają kofeinę lub inne składniki które mają za zadanie pobudzić nasz organizm przed planowanymi ćwiczeniami.

Drugą grupą są treningówki i są to najczęściej napoje izotoniczne. Trzecią grupą są odżywki po treningu, które zawierają białko i węglowodany i mają za zadanie przyspieszać wzrost mięścni i minimalizować zmęczenie po treningu.


Masa mięśniowa, fitness czy rowerek?

Ćwiczenie na siłowni to nie tylko rozbudowa masy mięśniowej, ale również wiele innych rodzajów ćwiczeń. Wszystko zależy od tego jaki rodzaj efektów chcemy uzyskać. Od ćwiczeń odchudzających, przez kardiologiczne, aż po rozciągające. Każdy z tych rodzajów ćwiczeń wymaga nieco innego podejścia do diety i suplementacji.

Dużo ćwicząc na bieżni czy rowerku zużyjemy więcej węglowodanów, także nasza dieta powinna być w nie bogata,a podczas samego treningu warto je uzupełniać. Z kolei przy ćwiczeniach typu fitness przyda się większa suplementacja białka i dieta nisko-tłuszczowa,