Woda, ekologia i oczyszczalnie

arto przemyśleć kwestie podstawowe - czyli trawnikiem. Pomijając tutaj sprawy dotyczące gatunków trawy ( a jest tego trochę), głównie należy dokonać wyboru - trawa z rolki, czy tradycyjny siew? Wbrew pozorom nie

Woda, ekologia i oczyszczalnie Zainteresowany tematem przydomowej oczyszczalni? Więcej dowiesz się tu:

Trawniki - rodzaje

Przed przejściem do szczegółowego rozplanowania ogrodu, warto przemyśleć kwestie podstawowe - czyli trawnikiem.

Pomijając tutaj sprawy dotyczące gatunków trawy ( a jest tego trochę), głównie należy dokonać wyboru - trawa z rolki, czy tradycyjny siew? Wbrew pozorom nie jest łatwo dokonać wyboru. Chyba najwięcej jest zależne od tego, czy jesteśmy dość cierpliwi, by poczekać na to, aż rośliny wyrosną z nasion, czy też chcemy od razu cieszyć się gotowym trawnikiem. kolejną nie mniej istotną sprawą jest koszt - trawa z rolki jest dość dużym wydatkiem, ponieważ jest powiązana nie tylko z kosztem wynikającym z zakupu rolek - mają one specyficzne wymagania i zanim zostaną rozwinięte, trzeba odpowiednio przygotować glebę, używając odpowiednio dostosowanych nawozów. Jest to bardzo pracochłonne, dlatego firmy ogrodnicze mają taką usługę w swoim cenniku wyszczególnioną osobno. Jeżeli liczymy na to, że przy zakupie trawy z rolki, ktoś ją nam gratis "zainstaluje", to możemy się przeliczyć. Przy ustalaniu budżetu na ogród, warto wziąć takie rzeczy pod uwagę.


Woda - warto oszczędzać

Wiem, że wielu ma alergię na hasło "ekologia" lub "ekolodzy". Jednak dobrze byłoby zdawać sobie sprawę, że jesteśmy odpowiedzialni za świat w którym żyjemy, i który wykorzystujemy.

Jest parę sposobów na oszczędzanie wody, które wcale nie oznaczają wielkich wyrzeczeń. Jednym z najprostszych jest zamontowanie perlatorów na bateriach, które zachowują duże ciśnienie, ale wody płynie mniej. Można też częściej brać prysznic, zamiast wanny.


Pasywne, czyli...?

Jeszcze niedawno domy pasywne to był temat dla pasjonatów, mało kto wiedział co to w ogóle jest. Sytuacja uległa zmianie, w dużej części z powodu rządowych dotacji na budowę takich nieruchomości.

Jednak po drodze narosło sporo mitów na ten temat. Tak, koszty budowy są większe. Jednak w perspektywie wieloletniej - powinno się nie tylko zwrócić, ale opłacać. Taki nie działa tak, że nie potrzebuje żadnej energii, jednak zużywa jej... nawet dziesięciokrotnie mniej. Czy warto? Może jednak warto się zastanowić, zanim zaczniemy budowę naszego wymarzonego domu.