Wpis o skórzanych meblach i odzieży

y do skór.Jak konserwować i czyścić skórzane płaszcze, meble itd.?Czysta i zadbana odzież skórzana wygląda obłędnie, a co ważniejsze jest wygodna i napawa swojego właściciela dumą. Jednak o skórę trzeba dbać i to

Wpis o skórzanych meblach i odzieży Odzież ze skóry sprawia sporo problemów z pielęgnacją i czyszczeniem. Na szczęście można skorzystać z pomocy profesjonalistów: , lub kupić odpowiednie preparaty do skór.

Jak konserwować i czyścić skórzane płaszcze, meble itd.?

Czysta i zadbana odzież skórzana wygląda obłędnie, a co ważniejsze jest wygodna i napawa swojego właściciela dumą. Jednak o skórę trzeba dbać i to nie tylko tą naszą, ale tą na meblach, czy ciuchach właśnie. Złe zabiegi przeprowadzone na skórzanej odzieży czy tapicerce mogą się fatalnie odbić na wytrzymałości i wyglądzie danego skórzanego przedmiotu. Dlatego zaleca się jak najczęściej skórę czyścić i nawilżać, gdy jest przesuszona. Pozwala to zaoszczędzić masę pieniędzy na renowację.

Ciepła woda i szare mydło to podstawowe środki do czyszczenia skóry, która nie jest zniszczona,a tylko brudna. Po takim zabiegu jeszcze warto ją dobrze wytrzeć i nawilżyć, jeżeli jest to płaszcz zimowy. Zapobiegnie to przemakaniu i przesuszaniu się naszej skórzanej odzieży. W przypadku zarysowań i uszkodzeń należy już zwrócić się do specjalisty, który będzie wiedział co ma zrobić, aby naprawiana rzecz służyła nam jeszcze długie lata.


Przebieg garbowania

Skórę ściągniętą ze zwierzęcia rozwieszano do wyschnięcia (tylko gdy nie można było od razu przystąpić do garbowania), następnie moczono ok. 2 doby w wodzie, po czym usuwano z wewnętrznej strony skóry resztki tkanek podskórnych (tzw. mizdrowanie). Skóry płukano i rozwieszano do obcieknięcia.

Przed przystąpieniem do właściwego garbowania, ściągniętą ze zwierzęcia skórę należy poddać zabiegom wstępnym (tzw. warsztatowi mokremu), mającym na celu usunięcie włosów i rozluźnieniu tkanki skórnej. W tym celu na skórę umieszczoną w dołach wyłożonych połówkami belek i wylepionych gliną, działano substancjami o charakterze zasadowym. Najczęściej stosowano popiół drzewny lub wapno gaszone (np. w Nowym Targu odkryto dół z 2. połowy XII wieku ze skórami przemieszanymi z iłem, popiołem i wapnem).

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Garbowanie


Materiał na ciuchy i meble

Skóra to świetny materiał na meble oraz obicia, czy odzież. Jest dość wytrzymała i stosunkowo łatwa w czyszczeniu, niestety jest też drogim materiałem, a raz uszkodzona jest bardzo ciężka do naprawy i niestety po dużym uszkodzeniu nadaje się jedynie do wyrzucenia.

Na szczęście są specjalistyczne firmy zajmujące naprawą i czyszczeniem skór na meblach oraz całej odzieży skórzanej w tym butów. Skóra w rękach fachowca będzie bezpieczna, a po odebraniu odnowionej sztuki bez problemu zobaczymy różnicę. Decydując się na coś skórzanego należy mieć na uwadze to, że o ten materiał trzeba odpowiednio dbać.